نیازینه

اختلال اضطراب سلامتی

وبلاگ

۲۲ اسفند ۱۳۹۹ 387 بازدید
نیازینه

اختلال اضطراب سلامتی

همیشه نگران سلامتی خود هستید؟ شما ممکن است با اختلال اضطراب سلامتی مواجهه باشید

 

آیا ساعت ها را در اینترنت  به دنبال اطلاعات در مورد سلامتی خود سپری می کنید؟ مثلا وقتی دچار گلو درد می شوید به طور خودکار ذهنتان به سمت بیماری سرطان می رود تا سرما خوردگی؟ و حتی وقتی که آزمایش های پزشکی نشان می دهد که شما سالم هستید ، این حال شما را بهتر نمی کند و  در پشت ذهن خود هنوز احساس می کنید مشکلی پیش آمده است؟

در این صورت بنظر می رسد که شما دچار اضطراب سلامتی هستید.

اضطراب سلامتی نوعی بیماری است که باعث می شود افراد سالم نگران بیماری خود باشند ، حتی در صورت عدم علائم یا علائم جزئی مانند خارش گلو.

دکتر تیموتی اسکارلا ، روانپزشک  دانشکده پزشکی هاروارد می گوید:  این ترس از اینکه یک بیماری جدی دارید می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. این ممکن است باعث شود تا به دنبال آزمایش های غیرضروری ، اتلاف وقت در مطب پزشک و گذراندن روزهای پر از نگرانی باشید. اما فقط  موضوع سلامتی در میان نیست، بلکه بحث اضطراب سلامتی نیز مطرح است . وی می گوید: “همچنین برخی از افراد بیش از حد در مورد سلامت فرزندان خود نگران هستند.”

اضطراب سلامتی یک بیماری نسبتاً شایع است که شناخته شده است و در حدود 4٪ تا 5٪ افراد وجود دارد . برخلاف سایر اختلالات اضطرابی که در زنان شیوع بیشتری دارد ، به نظر می رسد اضطراب سلامتی به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر می گذارد.

درمان اضطراب سلامتی

دکتر اسکارلا می گوید: “مهمترین نکته ای که باید در مورد اضطراب سلامتی بدانید این است که یک مشکل قابل درمان است.” آمار نشان می دهد که به طور کلی اختلالات اضطرابی به طور گسترده ای تحت درمان قرار نمی گیرند. براساس انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا ، فقط 37 درصد از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی تحت درمان قرار می گیرند.

این ممکن است به علت سرزنشی باشد که از این شرایط نشات می گیرد. در مورد اضطراب سلامتی ، افراد ممکن است در واقع علائم خود را به اضطراب نسبت ندهند ، اما واقعاً معتقدند که بیمار هستند. و این در حالی است که احتمالا از راه برطرف کردن آن اطلاعی ندارند.

دکتر اسکارلا می گوید :  به افرادی که از اضطراب سلامتی رنج می برند ، نگویید که علائم بیماریشان دروغین است  یا همه در ذهن آنها است. او می گوید: “اغلب تشویق آنها برای بررسی آنچه نگرانی زندگی آنها را به همراه دارد سازنده تر است.” “مواجهه آنها با چیزهایی که از ان لذت می برند چگونه است؟

اگر شک دارید که ممکن است اضطراب سلامتی داشته باشید ، بر آنچه از دست می دهید تمرکز کنید. آیا ترجیح می دهید چندین ساعت را در اورژانس منتظر نتیجه آزمایش باشید وقتی دو هفته پیش همان آزمایش را انجام داده اید ؟ یا کاری را که دوست دارید انجام دهید؟

* از یک متخصص بهداشت روان بخواهید که شما را ارزیابی کند.*

دکتر اسکارلا می گوید برای افرادی که اضطراب سلامتی دارند ، سایر موارد بهداشت روانی نیز مانند افسردگی ، اختلال اضطراب یا استرس پس از سانحه معمول است. به همین دلیل ، ممکن است درمان نیاز به رفع چندین مسئله داشته باشد. گزینه های درمانی شامل داروها و روان درمانی است که غالباً به صورت گفتاردرمانی است که به شما کمک می کند نگرانی های خود را مدیریت کرده و از آن عبور کنید.

اما در نهایت باید بگوییم که ، کسانی که به دنبال کمک هستند تا این مسئله را برطرف کنند  اغلب قادر به غلبه بر اضطراب مداوم هستند. به گفته دکتر اسکارلا : “این موضوع می تواند بهتر شود و قابل حل است “.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *