نیازینه

ضریب هوشی یا هوش هیجانی؟

وبلاگ

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ 337 بازدید
نیازینه

ضریب هوشی یا هوش هیجانی؟

ضریب هوشی و هوش هیجانی چگونه اندازه گیری و آزمایش می شود؟ ضریب هوشی یاIQ  عددی است که از یک تست هوش استاندارد به دست می آید. در آزمونهای اصلی ضریب هوشی ، نمرات با تقسیم سن ذهنی فرد بر سن تقویمی و سپس ضرب آن عدد در 100 محاسبه می شود.

بنابراین ، کودکی با سن ذهنی 15 و سن تقویمی 10 می تواند ضریب هوشی 150 داشته باشد. امروزه در اکثر تست های ضریب هوشی نمرات با مقایسه نمره آزمون دهنده با میانگین نمرات سایر افراد در همان گروه سنی محاسبه می شود. . ضریب هوشی بیانگر توانایی هایی از جمله:

 • پردازش بصری و مکانی
 • دانش جهانی
 • استدلال سیال
 • حافظه فعال و حافظه کوتاه مدت
 • استدلال کمی

هوش هیجانی یا EQ به توانایی فرد در درک ، کنترل ، ارزیابی و ابراز احساسات اشاره دارد. محققانی مانند جان مایر و پیتر سالووی و همچنین نویسندگانی مانند دانیل گولمن به روشن ساختن هوش هیجانی کمک کرده و آن را به موضوعی داغ در زمینه های مختلف از مدیریت بازرگانی تا آموزش و پرورش تبدیل کرده اند .

EQ با توانایی هایی که در زیر آمده است نرتبط هستند.

 • شناسایی احساسات
 • ارزیابی احساس دیگران
 • کنترل احساسات خود
 • درک احساس دیگران
 • استفاده از احساسات برای تسهیل ارتباطات اجتماعی
 • ارتباط با دیگران

از دهه 1990 ، هوش هیجانی از یک مفهوم نیمه مبهم که در مجلات دانشگاهی یافت می شد، به اصطلاحی مشهور و محبوب تبدیل شده است. اکنون می توانید اسباب بازی هایی خریداری کنید که ادعا می کنند به تقویت هوش هیجانی کمک می کنند یا بچه ها را در برنامه های یادگیری اجتماعی و عاطفه ای که برای آموزش مهارت های هوش هیجانی طراحی شده اند ، ثبت نام کنید. در برخی از مدارس ایالات متحده ، یادگیری اجتماعی و عاطفی حتی یک برنامه درسی است.

کدام یک مهمتر است؟

در یک برهه از زمان ، ضریب هوشی به عنوان تعیین کننده اصلی موفقیت تلقی می شد. تصور بر این بود که افراد با ضریب هوشی بالا سرنوشت یک زندگی موفقیت آمیز دارند ، و محققان در این مورد که آیا هوش محصول ژن ها است یا محیط ، به بحث نشستند.

با این حال ، برخی از منتقدان دریافتند که هوش بالا هیچ تضمینی برای موفقیت در زندگی نیست. همچنین ممکن است مفهومی بسیار محدود باشد که بتواند طیف گسترده ای از توانایی ها و دانش بشر را در بر بگیرد.

ضریب هوشی هنوز به عنوان یکی از عناصر مهم موفقیت شناخته می شود ، خصوصاً در مورد پیشرفت تحصیلی. افراد با ضریب هوشی بالا معمولاً در مدرسه خوب عمل می کنند ، معمولاً درآمد بیشتری کسب می کنند و به طور کلی سالم ترند

اما امروزه کارشناسان تشخیص می دهند که ضریب هوشی تنها عامل موفقیت زندگی نیست. در عوض ، این بخشی از مجموعه ای از تأثیرات است – که شامل هوش هیجانی است. اکنون بسیاری از شرکت ها آموزش هوش هیجانی را الزامی می کنند و از آزمایشات EQ به عنوان بخشی از فرایند استخدام استفاده می کنند.

آیا می توان هوش هیجانی را یاد گرفت؟

اگر هوش هیجانی بسیار مهم است ، آیا می توان آن را آموزش داد یا تقویت کرد؟ طبق یک متاآنالیز که نتایج برنامه های یادگیری اجتماعی و عاطفی را بررسی می کند ، پاسخ این سوال بله است.

استراتژی های آموزش هوش هیجانی شامل آموزش شخصیت ، الگوبرداری از رفتارهای مثبت ، تشویق افراد به اندیشیدن در مورد احساس دیگران و یافتن روش هایی برای همدلی بیشتر با دیگران است.

جمله از ویلول

موفقیت در زندگی نتیجه بسیاری از عوامل است. ضریب هوشی و بهره هوشی هم در موفقیت کلی و هم در سلامتی و خوشبختی نقش دارند. به جای تمرکز بر اینکه چه عواملی تأثیر غالب تری دارند ، بیشترین سود ممکن است در یادگیری بهبود مهارت ها در چندین زمینه باشد. علاوه بر تقویت توانایی های شناختی ، مانند حافظه و تمرکز ذهنی ، می توانید مهارت های اجتماعی و عاطفی را نیز به دست آورید و بهبود ببخشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *